15 Kasım 2015 Pazar

Parkta Güzel Bir Gün          İki haftadır, cumartesi Moda Sahnesi'ne gidiyorum. Bu haftaki oyunum ise Parkta Güzel Bir Gün'dü. Komedi türünden olan tek perdelik bir oyundu. Yazarı Kierann Lynn, çeviren Yeşim Gökçe, yönetmen Kemal Aydoğan (sanırım bu sahnedeki oyunların yönetmeni hep aynı kişi), sahne tasarımı Bengi Günay, ışık tasarımı İrfan Varlı, oyuncular ise Mert Fırat, Didem Balçın ve Volkan Yosunlu.        Oyunun konusu ise, parka giden bir çiftin başına gelenler. Çiftimiz parkta bir bankta otururken bir görevli gelir ve tam ikisinin ortasından geçecek bir şekilde bir bant geçirir. Bu bant ülkenin yeni sınırıdır. Bir anda çiftimiz ayrı ülkelerde kalan iki insana dönüşürler ( konu olarak bana Propaganda filmini çağrıştırdı). Görevli, bantın dışında kalan,  erkeğin kendi ülkesine geçmesine bir türlü izin vermez. Görevliyi canlandıran kişi Mert Fırat'tı. Tıpkı geçen haftaki En Kısa Gecenin Rüyası'nda olduğu gibi burada da görevli şiveli konuşmaktaydı. Bu şiveli konuşma fikri gerçekten çok güzel.


       Oyunda her üç oyuncuyu da çok beğendim. Oyunculuklar gerçekten çok iyiydi. Ben bu oyunda özellikle konuyu çok beğendim. Çünkü oyunda oyuncular "vatandaşlık, özgürlük ve tabi ki sınır" kavramlarını sorguluyorlardı. Sınırsız bir dünya ne güzel olurdu ( gerçi böyle der demezde aklıma İşid geldi. İşidsiz ve sınırsız bir dünya süper olurdu, politikacıları da dahil edelim. Onlarda olmasın bu dünyada bence. Neyse coştum). Bir de Mert Fırat'ın canlandırdığı karakteri çok beğendim. Kendisine güveni olmayan, yetki verildiği için şaşıran ve kendisine inanmayan, kraldan çok kralcı olan, amirlerinin tepkilerine göre kendini değerli veya değersiz hisseden, kendi düşünceleri olmayan bir kişi. Aslında toplumda sıklıkla karşılaştığımız bir insan türü. Oyunda sorgulamaları en isabetli yapan kişi ise Didem Balçın. Çünkü diğer erkek karakterde aslında kendine güveni olmayan, hayatta bir amacı olmayan hayvanlar gibi (ördek) bir yaşamı olsun isteyen bir kişidir. Kadın karakter ise politikayla ilgilenen, gazeteleri takip eden ve her şeyle ilgili fikir oluşturmaya çalışan bir kişidir.Dolayısıyla tüm sorgulamaları yapan kişi de O'dur.

       Konusunu, oyunculuklarını beğendiğim için sizlere de tavsiye ederim, bence izleyin hem eğlenin hem de düşünün. Sevgiler.

0 yorum:

Yorum Gönder