19 Nisan 2017 Çarşamba

Meyyale


                   Simurg kitap grubumla bu ay Hıfzı Topuz'un iki kitabını okumaya karar verdik: Biri Neyzen Tevfik'in hayatının anlatıldığı Çılgın ve Özgür diğeri ise Meyyale'ydi. Kitap grubu olarak son derece heyecanlıyız çünkü toplantımıza Hıfzı Topuz'da eşlik edecek. Bunu öğrenir öğrenmez hepimizde bir telaş bir telaş... "İki kitap yetmez daha fazla okumalıyız" diyerek yazarın diğer kitaplarını da seçtik. Herkes farklı bir kitabı okumak istediği için ortak bir kitap yerine farklı  kitapları okumaya karar verdik. Ben Hıfzı Topuz'un anılarını okumayacağım. Seçtiğim kitap ise "Elveda Afrika Hoşçakal Paris" oldu. Okur okumaz buradan da paylaşacağım. Ama öncesinde Hıfzı Topuz'un son kitabı "Atatürk Sesleniyor"u okuyacağım.                Gelelim Meyyale'ye. Meyyale, Hıfzı Topuz'un büyükannesinin annesi. Abdülaziz'in annesi Pertevniyal Valide Sultan, sarayda torununa (Yusuf İzzettin'e) arkadaşlık etsin diye küçük çocuk arayışına girer. O dönemde göç eden Çerkezlerin sığındığı cami avlusuna gider. Meyyale'yi orada görür ve satın almak ister. Meyyale'nin annesi satmaya yanaşmayınca her ikisini de saraya davet eder ve hayat boyu bir dostluk kurarlar. Meyyale Çerkezlerin Ubıh soyundan gelmektedir. Ubıh'ları daha önce hiç duymamıştım ilk defa bu kitapta öğrendim.

           Meyyale bebekken girdiği sarayda evlenene kadar kalır. Pertevniyal Sultan, Meyyale'yi ve annesini o kadar sever ki  her ikisini de kendi elleriyle evlendirir. Hatta eşlerini de kendisi bulur. Hasan Hilmi'yle evlenen Meyyale'nin dört kızı olur. Önceleri mutlu başlayan bu evlilik Meyyale'nin kaprisleriyle kötü hale gelir. Öyle ki kocası Sivas'a  giderek kendisine yeni bir yuva kurar. Bunu öğrendiğinde Meyyale deliye döner. Hasan Hilmi'nin beyin kanaması sonucu ölümüyle de yasa boğulur ve içine kapanarak hayata küser. Hayatının kalan kısmı da bu şekilde devam eder. Hıfzı Topuz Meyyale'nin kaprislerinin nedenini sarayda büyütülüp şımartılmasına bağlar.            Kitabın konusu Meyyale olsa da arkada  Osmanlı tarihi anlatılır. Abdülmecit'in tahta çıkmasıyla başlar kitap. Sonra Abdülaziz ve V.Murat, ardından da Abdülhamit'in tahta çıkmasıyla biter. Abdülhamit zamanında Meşrutiyet'in ilanı daha sonra bu ilanda bulunan kişilerin sürgünleri ( Mithat Paşa, Ziya Paşa ve Namık Paşa) kitapta uzun uzun anlatılır.

         Hıfzı Topuz'un dili son derece sade ve akıcı. Kitabı elinize aldığınızda bırakmak istemiyorsunuz. Eğer tarih kitapları okumayı seviyorsanız. Bu kitabı tavsiye ederim.

       

1 yorum:

Gül Akça dedi ki...

Hıfzı Topuz'un çok kitabını okudum ama Meyyale en sevdiğimdir:) elinize sağlık sevgiler:)

Yorum Gönder