24 Nisan 2017 Pazartesi

Atatürk Sesleniyor


            Hıfzı Topuz okumalarım büyük bir keyifle devam ediyor. Son derece sade ve akıcı bir dili olduğu için kitaplar su gibi akıyor.

           Atatürk Sesleniyor adlı kitap mayıs 2016'da yayınlanmış. Sanırım yazarın son kitabı ( 2017'de kitap çıkardıysa bilemeyeceğim).


            Bugüne bol bol göndermelerin yapıldığı bir kitap. Mesela ilk konu "Atatürk Başkanlık Sistemine Karşıydı"

         Kitapta Atatürk'ü tanıyan pek çok kişiyle röportaj yapılmış. Diğer bilgiler ise Atatürk'le ilgili anılarını yayınlayan kişilerin kitaplarından alınmış. Özellikle; Hasan Rıza Soyak, Hasan Cemil Çambel, Asaf İlbey, Prof.Hikmet Özdemir, Kılıç Ali, Behiç Ergin, Afet İnan, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Turgut Gürer, Ali Fuat Cebesoy, Salih Bozok, Fahrettin Altay, Cevat Emre, Mustafa Kemal Ulusu, Nuri Conker, Kazım Özalp, Şemsi Belli, Şükrü Tezer, Falih Rıfkı Atay, Mazhar Müfit Kansu, Nuyan Yiğit, Behiç Erkin, Fahrettin Altay, Berthe Gaulis, Önder Göçgün, Turgut Gürer ve Semyon İvanoviç'in kitaplarında faydalanmış.

         Kitapta bildiğim pek çok şeyle karşılaştığım gibi hiç bilmediğim şeyleri de öğrendim. Mesela Atatürk'ün 9 tane çocuğu evlat edindiğini bu kitapta öğrendim. Ben sadece bir iki tanesini biliyordum ( Sabiha, Afet ve Ülkü). Ayrıca Atatürk'ün günlüğünden bölümleri de ilk kez okudum. Her güne neredeyse bir iki satır yazmış. Ya gördüğü insanlık dramlarını bir iki cümleyle anlatmış ya da okuduğu kitapların isimlerini yazmış. Okuduğu kitapları görünce şaşkınlık yaşadım. İnsan cephede, savaş altında bu kadar ağır kitaplar okuyup tahlillerini nasıl yapar. Bir kez daha zekasına hayran oldum.


         Kitabın en son kısmındaki röportaj ben de bomba etkisi yarattı. Hıfzı Topuz yenilen Yunan ordusunun komutanıyla röportaj yapmış. Ne şanslı bir gazeteci. Bu insanı ben de tanımayı ve onunla Atatürk hakkında sohbet etmeyi isterdim.

      Kitapta Atatürk'ün mütevaziliğinden tutun doğa sevgisine kadar hemen hemen tüm konular işlenmiş. Ben severek okudum, sizlere de tavsiye ederim.

0 yorum:

Yorum Gönder