5 Ekim 2016 Çarşamba

Oz


 

           Uzun zamandır kitap okuyamamanın verdiği bir sıkıntı yaşıyordum. Bu durumu çözse çözse Adam Fawer çözer diyerek hemen bu kitabı aldım ve anında okumaya başladım. Teşekkür bölümünü okurken kısa bir şaşkınlık yaşadım. Çünkü yazar bu kitabı Türk okurları için yazmış. Şaşkınlığım ise Olasılıksız ve Empati gibi kitapların ABD'de satış yapmaması oldu. Sadece Almanya, Japonya ve Türkiye'de çok satanlar arasına girmiş.

       Kitap Oz Büyücüsü filminden esinlenilerek yazılmış. Kitabın kahramanı Dorothy bir hortum aracılığıyla paralel evrene gidiyor ve orada kendine yeni arkadaşlar ediniyor. Bu evren Dünya renklerinden oldukça farklı. Geceler beyaz, gündüzler siyah, yıldızlar siyah, kan yeşil.... vb. Bu evrene köpeğiyle birlikte giden Dorothy, kendisine üç yeni arkadaş ediniyor. Bunlar Oz Büyücüsü filmindeki, saman kafa korkuluk, teneke adam, ve korkak aslan.

          Kitap bende tam bir hayal kırıklığına neden oldu. Roman değil de masal kitabı okumuş gibi hissettim. Masal kitabı olarak da vasat bulduğumu itiraf etmeliyim. Bu kitabı Türk okurları için yazmış ya, yazmayaymış daha iyiymiş. Şu an kitabın ikinci cildi üzerinde çalışıyormuş. Okur muyum bilemem. Ama bildiğim kesin bir şey var; Adam Fawer Türk okuyucularına hayal kırıklığı yaşattı.

         Yorumumdan da anlaşılacağı gibi kitabı tavsiye etmiyorum. Sevgiler...

3 yorum:

Gül Akça dedi ki...

Fatoş Hanım merhaba, yeniden blogda olmanız ne güzel:)
Bu kitap konusunda size yüzde yüz katılıyorum... ben de Olasılıksız ve Empati'den sonra uzun süre yeni kitap bekledim, tam artık olmayacak derken OZ'u gördüm ve hemen aldım baştan birkaç sayfa okuyunca Oz Büyücüsü masalı (ki o masalı hiç sevmem) olduğunu fark edip kitabı değiştirdim. size katılıyorum bizim için yazmasaymış da olurmuş:) sevgiler

Kadriye Zihni Erdem dedi ki...

Objektif ve bilgilendirici bir kitap tanıtımı
Kesinlikle işe yarar

Sevgiler

Fatos Kesici dedi ki...

Uzun süredir bloğuma giremiyordum. Yorumlarınızı geç gördüm. Sevgili Gül Hanım ve Kadriye yorumlarınızla beni çok mutlu ettiniz, teşekkür ediyorum. sevgiler...

Yorum Gönder