25 Temmuz 2015 Cumartesi

Machiavelli / Bir Ortaçağ ve Rönesans Kitabı


        Yaz tatilinde okumak için seçtiğim kitaplardan biri Joseph Markulin’in Bir Ortaçağ Rönesans Kitabı olan Machiavelli romanı oldu. 656 sayfa olan kitap oldukça kalındı ve okurken tutması da çok zordu. Bu kitaptan sonra Shantaram kitabını okuyacaktım fakat o da çok kalın olduğu için ve bileklerimde de problem olduğu için Lolita kitabını okumaya karar verdim.

          Çok kalın olmasına rağmen son derece akıcı bir romandı. Kitap Macihavelli’nin çocukluğundan başlayarak ölümüne kadar bütün hayatını anlatmış. Machiavelli bir diplomat olduğu için dönemin tarihi hakkında da bilgi sahibi oluyorsunuz. Mesela İtalya’nın her bir şehrinin o dönemde ayrı bir ülke gibi ele alındığını bu kitapta öğrendim. Roma’nın, Pisa’nın ve Floransa’nın ( Machiavelli Floransa’lı) arasında sürekli olarak bir iktidar ve ele geçirme sorunu var. Yani Ortaçağ İtalya’sı kent devletlerinden oluşuyormuş.

        Machiavelli Floransa’nın diplomatı olduğu için sık sık Roma’ya giden Kardinaller’le görüşen bir kişi. Tam bir Cumhuriyet aşığı ve Tiranlık düşmanı olarak vermiş kitap, oysa Prens kitabında tam tersi düşüncelere sahip olduğunu biliyorum. Bu kitapta Machiavelli’yi Laik ve cumhuriyetçi olarak anlatmış yazar ve Machiavelli’nin yıllardır yanlış tanındığını iddia etmiş. Bu romana ve yazara göre Machivelli’nin Prens karakterinde ileri sürdüğü kişi Machiavelli’nin de nefret ettiği Papa Borgia ( umarım ismi yanlış hatırlamıyorumdur, yanlışsa daha sonra düzeltirim artık)’nın ta kendisidir.
           
       Machiavelli yaşamı boyunca dindar bir insan olmamış ( yaşadığı dönemin kardinalleri, papaları ve rahibeleri o kadar iğrenç bir yaşam sürüyorlar ki belki bundan dolayı dindar olmamıştır). Kitap Floransa’nın Medici Ailesi tarafından despot bir yönetimle yönetildiğinden bahseder. Sonra bu aile kenti terk etmek zorunda kalır ve cumhuriyetçiler kent yönetimine geçer. Machiavelli’de bu dönemde diplomatlığa başlar. Her ne kadar Medici Ailesi şehri terk ediyor gibi görünse de daima Floransa’ya geri dönmenin planını yaparlar ve on yıl sonra da dönerler. Bu da Machiavelli gibi cumhuriyetçilerin sonu olur. Pek çoğu öldürülür, Machiavelli’de dahil yine pek çoğu işkence görür ( bu sayfaları okurken çok zorlandım). Sonunda cumhuriyetçi olanlar bir bir Medici Ailesi’nin yanında iş bulmaya çalışırlar, bunlardan biri de Machiavelli’dir. Tarih yazarlığı yaparak Medici Ailesi’ne yakın olmaya çalışan Machiavelli, parasızlıktan dolayı bu işi bırakır ve tiyatro yazarlığı yapmaya başlar. Diplomatlığı da dahil hayat boyu geçim sıkıntısı çeken Machiavelli tiyatro yazarlığıyla para kazanır sonunda ufak bir servet elde eder. Şimdinin siyasetçileri gibi cebini dolduramamış.

          Her tarih romanı ve biyografide olduğu gibi bu kitapta da aşk var tabi ki. Machiavelli ve hiçbir zaman unutamadığı Yahudi sevgilisi. Kitap Rönesans romanı olduğu için Leonardo da Vinci ve Michelangelo’da Machiavelli’nin karşılaştığı tanıştığı kişiler olarak geçiyor. Huysuzluğuyla meşhur Michelagelo kitapta da huysuzluklarına devam ediyor. 

                Ben kitabı büyük bir zevkle okudum, kalın olmasını dert etmeyen her kişinin bu romanı rahatlıkla okuyacağını düşünüyorum. Herkese sevgiler…

0 yorum:

Yorum Gönder